  • B43510A3108M80
B43510A3108M80
advertisement
Manufacturer No:
B43510A3108M80
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43510A3108M80
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43510A3108M80
Description:
B43510 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.82A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43510A3108M80
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43510
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    385V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.82A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    85mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.82A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    70mm
  • Height Seated (Max)
    2.843 72.20mm