  • B43510A6827M
B43510A6827M
advertisement
Manufacturer No:
B43510A6827M
HK JDW NO:
3410-B43510A6827M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
820μF Capacitor 20% 3.31A 24.9936mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43510A6827M
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.31A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    200mOhm
  • Diameter
    35mm
  • Height
    100mm
  • Height Seated (Max)
    102.0064mm