  • B43512A6108M007
B43512A6108M007
advertisement
Manufacturer No:
B43512A6108M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43512A6108M007
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
B43512 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43512A6108M007
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43512
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.66A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    3.425 87.00mm