  • B43520B3827M
B43520B3827M
advertisement
Manufacturer No:
B43520B3827M
HK JDW NO:
3410-B43520B3827M
Description:
820μF Capacitor 20% Bulk 4.04A Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43520B3827M
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    385V
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.12536mA
  • Ripple Current
    4.04A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    100mOhm
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    54.0004mm
  • Length
    50mm