  • B43521A5397M000
B43521A5397M000
advertisement
Manufacturer No:
B43521A5397M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43521A5397M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% 2.6A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43521A5397M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Weight
    63.000011g
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    390mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Leakage Current
    1.41042mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    35mm
  • Length
    50mm