  • B43540C5277M62
B43540C5277M62
advertisement
Manufacturer No:
B43540C5277M62
HK JDW NO:
258-B43540C5277M62
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43540C5277M62
Description:
B43540 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43540C5277M62
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.96A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    510mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.96A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    55mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm