  • B43540F2567M000
B43540F2567M000
advertisement
Manufacturer No:
B43540F2567M000
HK JDW NO:
258-B43540F2567M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43540F2567M000
Description:
B43540 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43540F2567M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    560μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.204635mA
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm