  • B43540F2687M087
B43540F2687M087
advertisement
Manufacturer No:
B43540F2687M087
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43540F2687M087
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% 2.87A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43540F2687M087
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.37942mA
  • Ripple Current
    2.87A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Length
    35mm