  • B43544A7476M000
B43544A7476M000
advertisement
Manufacturer No:
B43544A7476M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43544A7476M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
B43544 47μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43544A7476M000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    B43544
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    550V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.47Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    3.84Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    480mA @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm