  • B43544F2108M002
B43544F2108M002
advertisement
Manufacturer No:
B43544F2108M002
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43544F2108M002
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43544F2108M002
Description:
B43544 1000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43544F2108M002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    B43544
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    100mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.11A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm