  • B43545A5397M000
B43545A5397M000
advertisement
Manufacturer No:
B43545A5397M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43545A5397M000
Description:
B43545 390μF Capacitor 5640mA
Step5Bar-code shipping tag
B43545A5397M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43545
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    390μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Ripple Current
    5640mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    60 mΩ
  • Diameter
    30mm
  • Length
    55mm