  • B43560A4688M000
B43560A4688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43560A4688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43560A4688M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% Bulk 16.7A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43560A4688M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    6.8mF
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    8.72819mA
  • Ripple Current
    16.7A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Height Seated (Max)
    143.2052mm