  • B43564A2688M000
B43564A2688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43564A2688M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43564A2688M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43564A2688M000
Description:
B43564 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43564A2688M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43564
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    6800μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.89743mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    23mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.5A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    5.638 143.20mm