  • B43564A4278M
B43564A4278M
advertisement
Manufacturer No:
B43564A4278M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564A4278M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.7mF Capacitor 20% Bulk 8.8A 28.4988mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43564A4278M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    59mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.403645mA
  • Ripple Current
    8.8A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    47mOhm
  • Diameter
    64.3mm
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm
  • Length
    80.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    2.7mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    28.5mm
  • Lead Pitch
    28.4988mm