  • B43564A9158M
B43564A9158M
advertisement
Manufacturer No:
B43564A9158M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564A9158M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 6.4A 22.1996mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43564A9158M
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    22.2mm
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    93mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.635017mA
  • Ripple Current
    6.4A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    74mOhm
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    80.7mm
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm