  • B43580A9688M000
B43580A9688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43580A9688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43580A9688M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% Bulk 56A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43580A9688M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    6.8mF
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    9.58298mA
  • Ripple Current
    56A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Height Seated (Max)
    144.5006mm