  • B43584A9688M003
B43584A9688M003
advertisement
Manufacturer No:
B43584A9688M003
Manufacturer:
EPCOS AG
HK JDW NO:
3410-B43584A9688M003
Description:
B43584 6800μF Capacitor 29700mA
Step5Bar-code shipping tag
B43584A9688M003
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Number of Terminals
    2
  • Series
    B43584
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    6800μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Leakage Current
    5.898047mA
  • Ripple Current
    29700mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    27 mΩ
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    143.2mm