  • B43601A2278M000
B43601A2278M000
advertisement
Manufacturer No:
B43601A2278M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43601A2278M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
2.7mF Capacitor 20% 4.89A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601A2278M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.7mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    3.09285mA
  • Ripple Current
    4.89A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Length
    55mm