  • B43601A5337M087
B43601A5337M087
advertisement
Manufacturer No:
B43601A5337M087
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43601A5337M087
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% 1.98A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601A5337M087
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    330mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    1.98A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    50mm