  • B43601A5567M62
B43601A5567M62
advertisement
Manufacturer No:
B43601A5567M62
HK JDW NO:
258-B43601A5567M62
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43601A5567M62
Description:
B43601 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43601A5567M62
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.01A
  • Impedance
    280mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.01A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    55mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm