  • B43601F2108M000
B43601F2108M000
advertisement
Manufacturer No:
B43601F2108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43601F2108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 3.16A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601F2108M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.80569mA
  • Ripple Current
    3.16A
  • Diameter
    30mm
  • Length
    40mm