  • B43640B5567M000
B43640B5567M000
advertisement
Manufacturer No:
B43640B5567M000
HK JDW NO:
3410-B43640B5567M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% Bulk 10.0076mm Radial
Quantity:
In Stock : 5939
Step5Bar-code shipping tag
B43640B5567M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Resistance
    190mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm