  • B43712A9338M000
B43712A9338M000
advertisement
Manufacturer No:
B43712A9338M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43712A9338M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43712A9338M000
Description:
B43712 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 66
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B43712A9338M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43712
  • Size / Dimension
    2.531Dia 64.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    65mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.61A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    3.846 97.70mm