  • B43713A2189M000
B43713A2189M000
advertisement
Manufacturer No:
B43713A2189M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43713A2189M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
B43713 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43713A2189M000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43713
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    18000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.5mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28.8A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    6.189 157.20mm