  • B43821A4474M
B43821A4474M
advertisement
Manufacturer No:
B43821A4474M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43821A4474M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43821A4474M
Description:
B43821 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -25°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43821A4474M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    B43821
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    395Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.019935mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm