  • B43851F2225M
B43851F2225M
advertisement
Manufacturer No:
B43851F2225M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43851F2225M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF Capacitor 20% Bulk 23mA 2.4892mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43851F2225M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0315mA
  • Ripple Current
    23mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    11.9888mm