  • B43858C2107M
B43858C2107M
advertisement
Manufacturer No:
B43858C2107M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43858C2107M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43858C2107M
Description:
B43858 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43858C2107M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43858
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.615mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm