  • B43858C4475M000
B43858C4475M000
advertisement
Manufacturer No:
B43858C4475M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43858C4475M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43858C4475M000
Description:
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 350V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 180mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B43858C4475M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    B43858
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06435mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ High Frequency
    180mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    16mm