  • B43858C5106M008
B43858C5106M008
advertisement
Manufacturer No:
B43858C5106M008
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43858C5106M008
Description:
B43858 10μF Capacitor 20% 300mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43858C5106M008
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43858
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.15mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Diameter
    12mm
  • Length
    20mm