  • B43858C5336M
B43858C5336M
advertisement
Manufacturer No:
B43858C5336M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43858C5336M
Description:
B43858 33μF Capacitor 20% 780mA 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43858C5336M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43858
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.4605mA
  • Ripple Current
    780mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm