  • B43867A4336M
B43867A4336M
advertisement
Manufacturer No:
B43867A4336M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43867A4336M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
33μF Capacitor 20% 280mA 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43867A4336M
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Operating Temperature (Max)
    140°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12.6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.256mA
  • Ripple Current
    280mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm
  • Length
    31.5mm