  • B43888C4476M
B43888C4476M
advertisement
Manufacturer No:
B43888C4476M
HK JDW NO:
3410-B43888C4476M
Description:
B43888 47μF Capacitor 20% Bulk 1.1A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43888C4476M
    Bulk
  • Series
    B43888
  • Tolerance
    20%
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    BLISTER PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.5085mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm
  • Length
    31.5mm