  • B43888F2476M000
B43888F2476M000
advertisement
Manufacturer No:
B43888F2476M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43888F2476M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 640mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43888F2476M000
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Leakage Current
    0.368mA
  • Ripple Current
    640mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    12.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%