  • B57153S160M
B57153S160M
advertisement
Manufacturer No:
B57153S160M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57153S160M
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57153S160M Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. We have included it in the Radial package for your convenience. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 170°C. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -55°C. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. As long as the fuse element remains intact, the maximum current of the NTC thermistors can be 1.7A.
B57153S160M Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
16Ohm Resistance
Current Rating of 1.7A
20% Tolerance
B57153S160M Applications
There are a lot of TDK Corporation B57153S160M NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Automotive Electronics
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive electronics
  • Heating systems
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
B57153S160M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    599.989307mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    16Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1.4W
  • Depth
    6mm
  • Current Rating
    1.7A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Power Dissipation-Max
    1.4W
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Diameter
    8.509mm
  • Width
    6mm