  • B57164K0101K001
B57164K0101K001
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0101K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0101K001
Purchasing and Inquiry
B57164K0101K001 Overview
The package for NTC thermistors is a Bulk. NTC thermistors can operate reliably at 125°C because of their maximum operating temperature. In order to preserve reliability, NTC thermistors should not be operated at temperatures below -55°C. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57164K0101K001 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
100Ohm Resistance
10% Tolerance
B57164K0101K001 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0101K001 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Air-conditioning systems
  • LCD compensation
  • Water heaters
  • Liquid Crystal Display
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0101K001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C