  • B57164K0154K000
B57164K0154K000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0154K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0154K000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0154K000 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. The package Radial includes it for convenience. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. A NTC thermistor can operate at a temperature of -55°C for reliability. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.45W.
B57164K0154K000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
150000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
10% Tolerance
B57164K0154K000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0154K000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Air-conditioning systems
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Water heaters
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0154K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150000Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    5mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W