  • B57164K0223K000
B57164K0223K000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0223K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0223K000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0223K000 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. The Radial package contains it for your convenience. With a maximum operating temperature of 125°C, NTC thermistors operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. These NTC thermocouples have 2 terminals. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.45W.
B57164K0223K000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
22kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
10% Tolerance
B57164K0223K000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0223K000 NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Water heaters
  • CD players
  • Liquid Crystal Display
  • Automotive electronics
  • Mobile phones
  • Air-conditioning systems
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0223K000
    Select All
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4300 K
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    5mm