  • B57164K0330K052
B57164K0330K052
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0330K052
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0330K052
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0330K052 Overview
In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Radial package. The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. In order to preserve reliability, NTC thermistors should not be operated at temperatures below -55°C. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57164K0330K052 Features
2 Pins
33Ohm Resistance
10% Tolerance
B57164K0330K052 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0330K052 NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0330K052
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    33Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm