  • B57164K0332J000
B57164K0332J000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0332J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0332J000
Package:
Radial
Datasheet:
B57164K0332J000
Purchasing and Inquiry
B57164K0332J000 Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. This is included in package Radial for your convenience. For NTC thermistors, 125°C is the maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of -55°C for relibility reasons. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.45W.
B57164K0332J000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
3300Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
5% Tolerance
B57164K0332J000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0332J000 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0332J000
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3300Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    5mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W