  • B57164K0472J055
B57164K0472J055
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0472J055
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0472J055
Purchasing and Inquiry
B57164K0472J055 Overview
It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. This electronic component can absorb power dissipation of 0.45W.
B57164K0472J055 Features
2 Pins
4700Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
5% Tolerance
B57164K0472J055 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0472J055 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature detection of battery cells
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0472J055
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    4700Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C