  • B57164K0472J055
B57164K0472J055
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0472J055
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57164K0472J055
Package:
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet:
B57164K0472J055
Purchasing and Inquiry
B57164K0472J055 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. It's in the Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W package for convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. A temperature setting of -55°C~125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. These NTC thermocouples have 2 terminals. The thermistors set their maximum power to 450mW. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.45W.
B57164K0472J055 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~125°C
Rated Power Dissipation: 0.45W
Mounting Type: Through Hole
B57164K0472J055 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57164K0472J055 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Refrigeration
  • Mobile phones
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Water heaters
  • Compensation of pressure sensors
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0472J055
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Power - Max
    450mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±3%