  • B57164K0472K052
B57164K0472K052
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0472K052
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0472K052
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0472K052 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. As a convenience, the package Radial includes it. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -55°C for reliability. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected.
B57164K0472K052 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
4.7kOhm Resistance
10% Tolerance
B57164K0472K052 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0472K052 NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery packs
  • Compensation of pressure sensors
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Liquid Crystal Display
  • Liquid Level Sensing
  • Water heaters
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0472K052
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm