  • B57164K0680K053
B57164K0680K053
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0680K053
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0680K053
Purchasing and Inquiry
B57164K0680K053 Overview
There is a package of a Tape and Reel in which NTC thermistors can be found. For convenience, it is included in the Radial package. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -55°C for reliability. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.45W.
B57164K0680K053 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
68Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
10% Tolerance
B57164K0680K053 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0680K053 NTC Thermistors applications.
  • Refrigeration
  • Battery packs
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature regulation and measurement
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0680K053
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    68Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    450mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD
  • Depth
    5mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3050 K
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm