  • B57164K0682J052
B57164K0682J052
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0682J052
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0682J052
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0682J052 Overview
As a convenience, it is included in the package Radial. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. For reliability, NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57164K0682J052 Features
2 Pins
6.8kOhm Resistance
5% Tolerance
B57164K0682J052 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0682J052 NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Mobile phones
  • Electronic Thermometers
  • Heating systems
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0682J052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm