  • B57164K103K
B57164K103K
advertisement
Manufacturer No:
B57164K103K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57164K103K
Package:
Radial
Datasheet:
B57164K103K
Purchasing and Inquiry
B57164K103K Overview
In the package of a Bulk, you can find NTC thermistors. In the Radial package, it is included as a convenience. A maximum operating temperature of 125°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. At -55°C, NTC thermistors are reliable. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57164K103K Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
10% Tolerance
B57164K103K Applications
There are a lot of TDK Corporation B57164K103K NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature regulation and measurement
  • Mobile phones
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive Electronics
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Automotive electronics
  • Compensation of pressure sensors
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57164K103K
  • Mount
    PCB, Through Hole
    2
  • Weight
    400.011771mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Power Dissipation-Max
    450mW
  • Accuracy
    3 %
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm