  • B57164K151K
B57164K151K
advertisement
Manufacturer No:
B57164K151K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57164K151K
Purchasing and Inquiry
B57164K151K Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. Radial includes it as a convenience. NTC thermistors work reliably at 125°C as their maximum operating temperature. In order to maintain reliability, NTC thermistors can operate at a temperature below -55°C. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together.
B57164K151K Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
150Ohm Resistance
10% Tolerance
B57164K151K Applications
There are a lot of TDK Corporation B57164K151K NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Temperature regulation and measurement
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
B57164K151K
  • Mount
    PCB, Through Hole
    2
  • Weight
    400.011771mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    150Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Power Dissipation-Max
    450mW
  • Accuracy
    3 %
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm