  • B57164K221K
B57164K221K
advertisement
Manufacturer No:
B57164K221K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57164K221K
Purchasing and Inquiry
B57164K221K Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. I have included it in package Radial for convenience. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57164K221K Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
220Ohm Resistance
10% Tolerance
B57164K221K Applications
There are a lot of TDK Corporation B57164K221K NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating systems
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Water heaters
  • Battery packs
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature regulation and measurement
Step5Bar-code shipping tag
B57164K221K
    600 μm
  • Power Dissipation-Max
    450mW
  • Accuracy
    3 %
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
    2
  • Weight
    400.011771mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    220Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm