  • B57234S0220M000
B57234S0220M000
advertisement
Manufacturer No:
B57234S0220M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57234S0220M000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57234S0220M000 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. This is included in package Radial for your convenience. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 170°C. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. NTC thermistors can operate at 4A without much degeneration of the fuse elements.
B57234S0220M000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
22Ohm Resistance
Current Rating of 4A
20% Tolerance
B57234S0220M000 Applications
There are a lot of EPCOS B57234S0220M000 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • LCD compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Automotive Electronics
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
B57234S0220M000
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    22Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    4A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm