  • B57234S0400M000
B57234S0400M000
advertisement
Manufacturer No:
B57234S0400M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57234S0400M000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57234S0400M000 Overview
In order to make things easier, it is included in the package Radial. NTC thermistors can operate reliably at 170°C because of their maximum operating temperature. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. There is no danger of the fuse element deteriorating beyond a certain current limit for NTC thermistors.
B57234S0400M000 Features
2 Pins
40Ohm Resistance
Current Rating of 3.4A
20% Tolerance
B57234S0400M000 Applications
There are a lot of EPCOS B57234S0400M000 NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Apparatus
  • CD players
  • Air-conditioning systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
B57234S0400M000
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    40Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    3.4A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm