  • B57234S330M51
B57234S330M51
advertisement
Manufacturer No:
B57234S330M51
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57234S330M51
Purchasing and Inquiry
B57234S330M51 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. A maximum operating temperature of 170°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. It is possible to operate the NTC thermistors at a maximum current of 3.3A without too much degradation of the fuse elements.
B57234S330M51 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
33Ohm Resistance
Current Rating of 3.3A
20% Tolerance
B57234S330M51 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57234S330M51 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature regulation and measurement
  • Air-conditioning systems
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57234S330M51
    Select All
  • Mount
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    33Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    3.3A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Power Dissipation-Max
    3.2W
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm